Zapewne wiele razy widzieliście futurystyczne filmy i seriale m.in. Black Mirror na Netflixie, w którym przedstawione są negatywne konsekwencje rozwoju nowych technologii dla człowieka.
Czy możliwe jest, aby roboty zastąpiły nas w przyszłości? Wiele osób zastanawia się nad tym wraz z rozwojem nowych technologii. Jeszcze w ubiegłym wieku nasze telefony służyły głównie do dzwonienia, gdy już w 2022 roku nasz telefon jest multifunkcyjnym urządzeniem służącym do zarówno do płatności mobilnych, robienia zdjęć, rejestracji liczby kroków jak i pisania maili, których treść może być z łatwością tłumaczona na wszystkie języki świata. Sztuczna inteligencja potrafi uczyć się szybciej od człowieka. Najprawdopodobniej pewne zawody mogą w przyszłości stać się mniej popularne, ale wraz z ulepszeniami technologicznymi powinnyśmy ciągle się dokształcać.
By pozostać na rynku pracy, należy nabyć umiejętności twarde. Umiejętności twarde to zdolności, których można się nauczyć lub zestawy umiejętności. Należą do nich m.in:
Znajomość języka obcego i jego specjalistycznej odmiany np. j.angielski biznesowy, j.fiński prawniczy;
Dyplomy ukończenia szkoły wyższej i stopnie naukowe;
Certyfikaty językowe jak CAE, TOEFL, DALF, DAAD, BEC;
Tematyczne egzaminy np. GMAT;
Znajomość programów biurowych jak Word, Excel, PowerPoint;
Opanowane programy służące do programowania komputerowego np. Python, C++, Java;

Dlaczego warto stawiać na rozwój umiejętności twardych?
Perspektywa awansu i coraz wyższych zarobków
poczucie spełnienia zawodowego
Atrakcyjna ścieżka kariery
Boicie się, że brakuje Wam niezbędnych umiejętności twardych?
Sprawdźcie jakie kursy są oferowane w Waszej okolicy. W XXI wieku poniekąd za sprawą pandemii wiele kursów jest oferowanych internetowo. Sprawdźcie kursy organizowane przez Google: https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje/course/digital-marketing?ds_kid=43700039200984578&gclid=CjwKCAiA9tyQBhAIEiwA6tdCrJvhjD_tzFinzDAAkUQ1vAUtpusO59TKPfDkiQChXgdmn1ptap7b6hoCYtUQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Autor Dagmara Ruszkowska