Styl życia w XXI wieku wymusza na nas zapamiętywanie wielu informacji, które są związane z życiem szkolnym, zawodowym i prywatnym. Informacje na klasówkę, hasła do systemów w pracy, numery telefonów naszych najbliższych czy piny do kart. Część z tych informacji lepiej mieć w pamięci niż na kartce, jednak to wszystko zapamiętać?

Z pomocą przychodzą mnemotechniki, czyli sposoby na szybkie i skuteczne ćwiczenie pamięci. Te techniki bazują na skojarzeniach, umiejętności wizualizacji oraz pamięci mięśniowej (ruch ciała). Stymulacja obu półkul mózgowych pozwala na lepsze wykorzystanie pamięci długotrwałej niż wykorzystywanie w przypadku klasycznej metody 3 x Z (zakuj, zalicz, zapomnij).

Mnemotechniki możemy podzielić na dwa rodzaje: proste oraz złożone.

Do pierwszej grupy należą:

Akronimy: Najprostsza technika polegająca na wykorzystywaniu pierwszych liter słów, które chcemy zapamiętać. W ten sposób tworzymy słowo lub wyrażenie, które odnosi się do zapamiętywanych informacji. Przykładowo naszym celem jest zapamiętanie 3 województw: Dolnośląskiego, Opolskiego oraz Śląskiego. Akronim to: DOŚ. Przy tworzeniu ważne jest, aby akronim utkwił w pamięci, a nie był rzeczywistym słowem lub wyrażeniem.

Rymy: Pewnie każdy przyzna, że chociaż raz na lekcji chemii posłużył się zdaniem „Pamiętaj chemiku młody – lej zawsze kwas do wody”. Jest to przykład wykorzystania rymów w krótkim zdaniu, które pozwala zapamiętać w przyjemny sposób ważne informacje. W ten sposób jesteśmy w stanie układać własne zdania, a nawet wierszyki z informacji do zapamiętania.

Do drugiej grupy zalicza się techniki, które wykorzystują naszą wyobraźnię:

Skojarzenia: Posiadając bazę informacji, warto korzystać ze skojarzeń, które będą dla nas łatwiejsze do zapamiętania niż sama informacja. Tę technikę możemy wykorzystać do zapamiętania imion, adresów, a nawet ważnych wydarzeń historycznych.

Historie łańcuchowe: Mamy listę rzeczy do zrobienia lub kupienia, ale nie mamy możliwości jej spisania? Stwórzmy z niej historię – Zimowego wieczoru pijąc gorącą herbatę z pomarańczami, słyszysz pukanie do drzwi. Gdy je otwierasz, widzisz paczkę owiniętą w papier do pieczenia. W środku znajduje się naszyjnik wysadzany rodzynkami. Naszym celem jest zakup: pomarańczy, papieru do pieczenia oraz rodzynki. Im bardziej zaangażujemy swoją wyobraźnię w tworzenie zabawnej historii, tym łatwiej ją zapamiętamy.

Haki pamięciowe: Metoda wykorzystywana przy nauce języków oraz cyfr u dzieci. Polega na skojarzeniu informacji do zapamiętania z obrazem. Np.: W języku japońskim znak „e” pisany w hiraganie wygląda jak biegnący ninja — え, natomiast znak „na” jak dziecko siedzące pod drzewem — な. Warto tworzyć własne skojarzenia, które nasz mózg łatwiej zapamięta.

Bardziej skomplikowanymi mnemotechnikami jest tzn. Pałac pamięci oraz Mapa myśli, która wykorzystywana jest również do planowania oraz tworzenia strategii biznesowych.

Źródło:

1. https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/mnemotechnika-mnemonika-cwiczenia-i-przyklady,67390.html
  2. JakuczycsieskutecznieczII.pdf (https://cloud1v.edupage.org/cloud/JakuczycsieskutecznieczII.pdf?z%3AG%2FoZL%2FmSqJTDNhdIyPHT5hsDO0P8qpiqcNyBWFnKOQqbh0JCl68sHfjhnhMzAV0B
Autor Marta Parteka